Hoppa till sidans innehåll

Resultatlista Ride Of Hope Grand Prix

08 AUG 2009 20:00
Resultaten från lördagens tävling
  • Uppdaterad: 06 APR 2012 18:06

Resultatlista

Ride of Hope Grand Prix

2009-08-08

Klass Herrar Sport.

Linjelopp.

Distans: 20 min + 1 varv x 3,2 km. 5 körda varv = 16 km., Snitthast: 33,9 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

3

BERNTSSON Emil

CK Uni

28:21

 

2

2

JOHANSSON Roger

Radi

28:24

0:03

3

5

PREINITZ Fredrik

Radi

29:26

1:05

4

9

FINN Bengt

CK Uni

32:29

4:08

Anmälda: 4

Startande: 4

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Damer Sport.

Linjelopp.

Distans: 20 min + 1 varv x 3,2 km. 5 körda varv = 16 km., Snitthast: 27,1 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

54

MANGSBO Sara

CK Uni

35:27

 

Anmälda: 1

Startande: 1

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Herrar Veteraner 50 år.

Linjelopp.

Distans: 30 min + 1 varv x 3,2 km. 0 körda varv = 0 km., Snitthast: 0 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

 

51

SÄFSTRÖM Willy

CK Antilopen

DNS

 

Anmälda: 1

Startande: 0

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Herrar Veteraner 60 år.

Linjelopp.

Distans: 25 min + 1 varv x 3,2 km. 6 körda varv = 19,2 km., Snitthast: 31,5 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

60

WIGERS Tommy

Fredrikshofs IF CK

36:32

 

Anmälda: 1

Startande: 1

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Herrar Veteraner 65 år.

Linjelopp.

Distans: 25 min + 1 varv x 3,2 km. 6 körda varv = 19,2 km., Snitthast: 0 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

 

34

POLLAK Tommy

Fredrikshofs IF CK

DNS

 

Anmälda: 1

Startande: 0

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Damer Veteraner 30 år.

Linjelopp.

Distans: 25 min + 1 varv x 3,2 km. 6 körda varv = 19,2 km., Snitthast: 32,0 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

31

NORBERG Cecilia

Fredrikshofs IF CK

36:02

 

2

13

GRANLUND Maria

CK Uni

36:32

0:30

3

56

LJUNGSTRÖM Therese

Vallentuna CK

36:36

0:34

Anmälda: 3

Startande: 3

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Damer Veteraner 40 år.

Linjelopp.

Distans: 25 min + 1 varv x 3,2 km. 6 körda varv = 19,2 km., Snitthast: 31,5 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

33

BERNSTRÖM Lena

Fredrikshofs IF CK

36:32

 

Anmälda: 1

Startande: 1

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Herrar Veteraner 40 år.

Linjelopp.

Distans: 35 min + 1 varv x 3,2 km. 8 körda varv = 25,6 km., Snitthast: 35,9 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

53

DE JAGER Torbjörn

Team CK Cyklig

42:50

 

2

12

OLSSON Jörgen

CK Uni

 

 

3

52

KUHL Stefan

Team CK Cyklig

 

 

4

58

NILSSON Peter

CK Antilopen

 

 

5

42

HERNSTRÖM Tomas

Vallentuna CK

 

 

6

23

PETTERSSON Joachim

CK Valhall

 

 

7

64

LIND Tony

CK Valhall

 

 

8

63

LARSÉN Stefan

CK Valhall

 

 

9

32

GONZALEZ Gualberto

Fredrikshofs IF CK

43:21

0:31

10

59

FORSÉN Dag

Kolmårdens MTB

 

 

11

39

HÖGBERG Roland

Sandvikens CK

 

 

12

10

UPPSTRÖMER Joakim

CK Uni

43:31

0:41

13

14

HELMERSSON Tony

CK Uni

43:40

0:50

14

37

JONSSON Robert

CK Norrtälje

45:58

3:08

15

15

NILSSON Ulf

CK Uni

 

 

16

57

ERIKSSON Niklas

CK Norrtälje

47:57

5:07

 

11

ENGLESSON Joachim

CK Uni

DNF

 

 

61

GUSTAFSSON Kenneth

Härnösands CK

 

 

 

19

PAULIN Carl-Johan

CK Valhall

DNS

 

 

20

SCRIVNER David

CK Valhall

 

 

Anmälda: 20

Startande: 18

Utgått: 2

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Herrar Veteraner 30 år.

Linjelopp.

Distans: 35 min + 1 varv x 3,2 km. 8 körda varv = 25,6 km., Snitthast: 36,2 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

1

WINELL Björn

CK Uni

42:28

 

2

74

ANDERSSON Jesper

CK Norrtälje

 

 

3

47

WESTMAN Joakim

Föreningen Aktiv Cykel Tierp

42:31

0:03

4

40

GATENSJÖ Niclhas

Team Cykelcity

 

 

5

16

NORGREN Patrik

CK Valhall

 

 

6

65

ÖHMAN Mikael

Föreningen Aktiv Cykel Tierp

 

 

7

73

RAY Colin

CK Norrtälje

42:56

0:28

 

41

RAWE Niclas

Vallentuna CK

DNF

 

 

71

NOLIN Michael

CK Norrtälje

 

 

Anmälda: 9

Startande: 9

Utgått: 2

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Herrar Seniorer.

Linjelopp.

Distans: 35 min + 1 varv x 3,2 km. 8 körda varv = 25,6 km., Snitthast: 35,9 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

75

RAUX Andreas

Upsala CK

42:49

 

2

28

LYTH Joachim

CK Crescendo Velo

43:30

0:41

3

70

ARVIDSSON Staffan

CK Uni

 

 

4

67

JONSSON Stefan

Bålsta CK

 

 

5

72

SUNDSTRÖM David

Östersunds CK

44:03

1:14

6

27

SUNDEWALL Jesper

CK Crescendo Velo

 

 

7

26

OLSSON Göran

CK Crescendo Velo

44:10

1:21

8

30

ERIKSSON Mats-Olov

CK Crescendo Velo

44:22

1:33

 

29

RAPPE Martin

CK Crescendo Velo

DNF

 

 

61

GUSTAFSSON Kenneth

Härnösands CK

DNS

 

Anmälda: 10

Startande: 9

Utgått: 1

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Herrar Juniorer.

Linjelopp.

Distans: 35 min + 1 varv x 3,2 km. 8 körda varv = 25,6 km., Snitthast: 34,8 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

46

ERIKSSON Lars

Västerås CK

44:10

 

2

22

ANDERSSON Henrik

CK Valhall

 

 

Anmälda: 2

Startande: 2

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Damer Elit.

Linjelopp.

Distans: 35 min + 1 varv x 3,2 km. 7 körda varv = 22,4 km., Snitthast: 31,5 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

76

SJÖBLOM Linnea

Upsala CK

42:40

 

2

78

EHRIN Maria

Svanesunds GIF

43:01

0:21

 

38

LÖFSTRÖM Annika

Sandvikens CK

DNS

 

 

48

SANDSTRÖM Beata

Borås CA

 

 

Anmälda: 4

Startande: 2

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Pojkar Nybörjare 9 år.

Linjelopp.

Distans: 2 varv x 0,3 km = 0,6 km., Snitthast: 22,5 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

84

NILSSON LANDING Gustav

CK Uni

1:36

 

2

80

PREINITZ Oskar

Uppsala

1:42

0:06

3

7

NELSON Alexander

Uppsala

1:46

0:10

4

85

NILSSON LANDING Arvid

CK Uni

2:00

0:24

5

55

LINDSTRÖM Albin

Uppsala

2:12

0:36

6

6

NELSON Sebastian

Uppsala

2:48

1:12

Anmälda: 6

Startande: 6

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Flickor Nybörjare 9 år.

Linjelopp.

Distans: 2 varv x 0,3 km = 0,6 km., Snitthast: 20,0 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

8

GRANLUND Anna

Uppsala

1:48

 

Anmälda: 1

Startande: 1

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Pojkar 11-12 år.

Linjelopp.

Distans: 15 min + 1 varv x 3,2 km. 3 körda varv = 9,6 km., Snitthast: 25,2 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

83

CEDERBERG Erik

CK Uni

22:50

 

Anmälda: 1

Startande: 1

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Pojkar 15-16 år.

Linjelopp.

Distans: 25 min + 1 varv x 3,2 km. 6 körda varv = 19,2 km., Snitthast: 28,4 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

4

SWENNING Vidar

CK Uni

40:38

 

Anmälda: 1

Startande: 1

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Pojkar 13-14 år.

Linjelopp.

Distans: 25 min + 1 varv x 3,2 km. 6 körda varv = 19,2 km., Snitthast: 31,0 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

66

ÖHMAN Linus

Föreningen Aktiv Cykel Tierp

37:13

 

2

82

NORLING Emil

Föreningen Aktiv Cykel Tierp

37:31

0:18

3

81

BACKLUND Erik

Föreningen Aktiv Cykel Tierp

42:09

4:56

Anmälda: 3

Startande: 3

Utgått: 0

Magnus Östberg

Kommissarie

 

Klass Herrar Elit.

Linjelopp.

Distans: 50 min + 1 varv x 3,2 km. 11 körda varv = 35,2 km., Snitthast: 37,1 km/tim.

Arrangör: CK Uni.

Plc

Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

87

RYTZ Daniel

CK Valhall

56:53

 

2

79

HÖGLUND David

CK Uni

56:57

0:04

3

18

GUSTAFSSON Björn

CK Valhall

57:11

0:18

4

24

LAGER Pär

CK Valhall

57:46

0:53

5

77

LINDER Marcus

Upsala CK

 

 

6

21

ERIKSSON Emil

CK Valhall

 

 

7

17

HENDLER Benjamin

CK Valhall

 

 

8

86

ROSIN Gustaf

CK Valhall

 

 

9

69

HAVNEVIK GISKE Jonatan

Vallentuna Cycling Team

 

 

10

25

JOHNSSON Örjan

CK Valhall

 

 

 

43

GLAS Fredrik

Västerås CK

 

 

 

44

JOHANSSON Henrik

Västerås CK

 

 

 

89

ALBING Fredrik

CK Valhall

 

 

14

90

EILER Alexander

CK Uni

58:00

1:07

15

88

ERIKSSON Johan

Vallentuna Cycling Team

1:01:29

4:36

 

49

OLGARSSON Stefan

Borås CA

DNF

 

 

50

MAYER David

Brudpiga RK

 

 

 

68

LUNDVALL Daniel

CK Valhall

 

 

 

35

SVÄRM Fredrik

Motala AIF CK

DNS

 

 

36

ANDERSSON Rick

Motala AIF CK

 

 

 

45

WIKLUND Johannes

Västerås CK

 

 

Anmälda: 21

Startande: 18

Utgått: 3

Magnus Östberg

Kommissarie

 

 

Skribent: Regin Swenning

ELAK AB

Upplands Boservice AB

 

 

 

 Dider & Gerge

Postadress:
CK Uni - Cykel
Mikael Månsson, Torgny Segerstedts Allé 89
75257 Uppsala

Besöksadress:
Mikael Månsson, Torgny Segerstedts Allé 88
75257 Uppsala

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info